ČO JE AYURVÉDA

Ajurvéda, najstaršie svetové učenie o zdraví, vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii. Význam slov 'ayus' a 'veda' v sanskrite znamená „znalosti o živote“. Toto učenie bolo v roku 1982 uznané aj Svetovou zdravotníckou organizáciou ako ucelený medicínsky systém.

Na Srí Lanke aj v Indii sa ajurvéda študuje rovnako dlho ako klasická medicína, 6 rokov, a popri klasických nemocniciach tu existujú aj ajurvédske. V súčasnosti však záujem o ajurvédu zažíva svoju renesanciu na celom svete, nakoľko moderný človek hľadá v dnešnom uponáhľanom živote rovnováhu.

Ajurvéda je celostná medicína. Zahŕňa všetky aspekty zdravia – telesné, duševné, ale aj tie, vyplývajúce zo sociálneho kontextu či životného prostredia. Zaoberá sa aj vzťahom jedinca a vesmíru. Jej cieľom je predĺžiť a obohatiť život.

Na roziel od klasickej medicíny, zameriavajúcej sa na potlačovanie príznakov choroby, ajurvéda lieči príčinu jej vzniku. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, ktorá je najdôležitejšou podmienkou zdravia. (Podľa ajurvédskeho učenia ide o tri druhy biologických energií - dóš: Vata, Pita a Kapha). Len v rovnováhe je človek zdravý. Tú ajurvéda obnovuje vhodnou stravou, bylinkami, detoxikáciou organizmu a tradičnými masážami a procedúrami.

Naše telo a duša sa môžu dostať do nerovnováhy, keď sa o ne dostatočne nestaráme. Následkom toho je, že ochorieme. Symbolom stratenej rovnováhy sú napríklad bolesti. Prostredníctvom nich zistíme, že niečo nie je v poriadku. Zlá situácia nastane len vtedy, keď nerozumieme, čo nám chcú tieto bolesti o znovuobnovení našej rovnováhy oznámiť. Prostredníctvom ajurvédy však vieme rozoznať, odkiaľ bolesť prichádza a čo musíme urobiť pre jej vyliečenie.

Korením života je mnohostrannosť. Niektoré rastliny tak potrebujú slnko, iné chládok. Niektorým sa darí v piesočnatých pôdach, iné uprednostňujú vlhkú zem. Rovnako je to s rôznymi potrebami ľudí. Rozdiely, ktoré prepožičiavajú životu radosť a rozmanitosť, tiež znamenajú, že čo je pre jedného dobré, druhému môže škodiť. Aby sme boli zdraví, musíme poznať naše jedinečné bytie a vnímať kladné aj záporné vplyvy naň pôsobiace.


Ajurvédske učenie nám pomáha porozumieť sebe, vesmíru okolo nás a nášmu spojeniu s ním.

VIAC INFORMÁCIÍ NA

info@ayurveda-srilanka.sk